Δευτέρα 25 Οκτωβρίου 2021

Τα πολλά λάθη στοίχισαν στην Αθήνα για τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Την ήττα με σκορ 80-77 γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC σήμερα το μεσημέρι στην Αθήνα από τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου σε αγώνα που διεξήχθη στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Η ομάδα πλήρωσε τα πολλά λάθη (19 συνολικά) και τα χαμένα επιθετικά ριμπάουντ (12) με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να φύγει με τη νίκη από την Αθήνα. Η Chasity Patterson με 28 πόντους, 10 ασίστ και 4 κλεψίματα έκανε μεγάλο παιχνίδι αλλά και ζημιά στην άμυνα του ΠΑΣ Γιάννινα WBC. Η Givens με 19, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα και η ψύχραιμη στο τέλος Γεροστεργίου, που είχε 10 πόντους ήταν επίσης σημαντικές για τις γηπεδούχες. Η νέα μεγάλη εμφάνιση της Samantha Cooper με 27 πόντους, 16 ριμπάουντ και 3 ασίστ, αλλά και η γεμάτη στατιστική της Samantha Mackay, η οποία είχε 11 πόντους, 12 ασίστ και 8 ριμπάουντ, δεν έφτασαν για την ομάδα μας

Ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC μπήκε πολύ καλά στο παρκέ καταφέρνοντας να προηγηθεί με 9-2, με την Samantha Mackay να δίνει το ρυθμό επιθετικά δημιουργώντας για τις συμπαίκτριές της. Η Samantha Cooper ήταν από την αρχή κυρίαρχη βοηθώντας τα μέγιστα στο να φτάσει η ομάδα στο +5 (15-10), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 15-12 μετά από καλάθι της Κούκη.

Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου με μπροστάρισσα την Κούκη και επιμέρους 10-4 πέρασε μπροστά με 22-19, όμως τα κορίτσια του Νίκου Δουβίτσα είχαν άμεσες απαντήσεις. Επιμέρους 14-2 με εξαιρετική άμυνα είχε ως αποτέλεσμα ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC να πάρει ξανά τα ηνία (33-24) με την αρχηγό, Ντίνα Σαρηγιαννίδου, την Samantha Cooper αλλά την Ευγενία Παπαδοπούλου, που ήρθε από τον πάγκο, να είναι καθοριστικές. Το ημίχρονο έκλεισε στο 35-27 υπέρ της ομάδας μας και ενώ λίγο νωρίτερα καλάθι της Χριστίνας Θεοδώρου είχε φέρει τη διαφορά ακόμα και στους 10 (35-25).

Οι γηπεδούχες μείωσαν τη διαφορά στους 4 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (35-31), όμως ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC με τις Μαρίνη και Cooper διατηρούσε μία διαφορά 7 πόντων (40-33). Η Patterson «πλήγωσε» τη γιαννιώτικη άμυνα καθώς με 7 δικούς της πόντους η Δάφνη Αγ. Δημητρίου κατάφερε με επιμέρους 12-4 να προσπεράσει με 45-44. Σημαντική ήταν η παρουσία της Χριστίνας Θεοδώρου καθώς με δικά της καλάθια και φυσικά της πάντοτε σταθερής Samantha Cooper, η ομάδα δεν έχασε την επαφή στο σκορ (54-49). Ένα σερί 5-0 των κοριτσιών του Νίκου Δουβίτσα ήταν ικανό ώστε ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC να ισοφαρίσει σε 54-54 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι δύο ομάδες δεν έλεγαν με τίποτα να ξεκολλήσουν η μία από την άλλη παρά τις μικρές διαφορές που «έχτιζαν». Το 61-57 που προηγήθηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC στην αρχή της τελευταίας περιόδου έγινε γρήγορα 61-61 με σερί 4-0 των γηπεδούχων. Θεοδώρου και Καλαμπάκου αξιοποίησαν το δημιουργικό οίστρο της Mackay και με εύστοχα τρίποντα έφεραν τις φιλοξενούμενες μπροστά με 69-63. Ένα σερί 7-0 της Δάφνης με πρωταγωνίστρια την Givens ανέτρεψε εκ νέου τα δεδομένα (70-69). Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με το σύνολο του Νίκου Δουβίτσα με βολές της Slim να κάνει το 71-70, όμως η εξαιρετική Patterson με 4 πόντους της έφερε τη Δάφνη στο 74-71 με το χρονόμετρο να δείχνει μόλις 58΄΄ για τη λήξη του αγώνα. Συνεργασία των Mackay-Cooper και εύστοχο τρίποντο της δεύτερης έκανε το 74-74, όμως η Patterson και πάλι ήταν εκεί και με τρίποντο έφερε ξανά τη Δάφνη μπροστά με 77-74. Η Cooper με το 3ο της εύστοχο σουτ από τα 6.75 μείωσε στον πόντο (78-77) με μόλις 7΄΄ για το τέλος. Ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC έκανε φάουλ για να σταματήσει το χρόνο με την Γεροστεργίου να αποδεικνύεται ψύχραιμη διαμορφώνοντας το τελικό 80-77.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Νίκος Δουβίτσας δήλωσε στο επίσημο site της ομάδας: «Χάσαμε ένα παιχνίδι που οι μόνοι υπεύθυνοι είμαστε εμείς. Στο πρώτο ημίχρονο έγιναν όλα τέλεια σε άμυνα και επίθεση παρόλο που κάναμε πολλά λάθη χωρίς λόγο. Στο δεύτερο ημίχρονο χάσαμε την συγκέντρωση μας και φάγαμε 53 πόντους στην άμυνα και εκεί κρίθηκαν όλα. Επίσης κάναμε 19 λάθη και ο αντίπαλος 8 και όλα τα λάθη έγιναν εύκολα με λάθος πάσες πάνω στον αντίπαλο λογικό λοιπόν είναι να χάσεις Δεν μπορούμε να κοιτάμε πίσω αλλά μόνο μπροστά μιας και έχουμε δύσκολο πρόγραμμα».

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 27-35, 54-54, 80-77

Διαιτητές: Τσαχάκης-Ασλανίδης-Σκανδαλάκης

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Givens 19(1), Γεροστεργίου 10(1), Παγώνη 5(1), Patterson 28(5), Γκριτζά, Κούκη 9(1), Daniel 9

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Δουβίτσας): Σαρηγιαννίδου 6, Θεοδώρου 10(2), Καλαμπάκου 9(3), Cooper 27(3), Slim 6, Παπαδοπούλου 2, Mackay 11, Μαρίνη 6