Κυριακή 1 Απριλίου 2018

Απροσεξία, ατυχία και διαιτητής, ψαλίδισαν... την Ευρώπη!

Μία από τις πιο τζάμπα ήττες της χρονιάς γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο Αγρίνιο. Κόντρα στον

Παναιτωλικό, λόγο η απροσεξία, λίγο η ατυχία, λίγο η διαιτησία και ήττα με 1-0 ίσως βάζει οριστικά τέλος στο Ευρωπαϊκό όνειρο!

Ήττα την στιγμή που και μπάλα έπαιξε ο ΠΑΣ, ακόμη και με αριθμητικό μειονέκτημα. Κρίμα και άδικο για μία ομάδα που άξιζε κάτι περισσότερο και έχασε κόντρα σε έναν αντίπαλο που δημιούργησε μετρημένες φάσεις και σκόραρε σε φάση που η άμυνα συνελήφθη κοιμώμενη!
Μάλιστα ο ΠΑΣ φωνάζει για μία περίπτωση πέναλτι. Όμως «εσχάτη των ποινών» υπέρ των Γιαννιωτών ούτε με αίτηση δεν δίνεται!

Κόντρα στην ροή...

Τον έλεγχο του αγώνα είχε στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα στο Αγρίνιο.
Οι «κυανόλευκοι» κυκλοφόρησαν την μπάλα και έδειξαν διάθεση να σκοράρουν από νωρίς, αλλά κόντρα στην ροή ήρθε το γκολ των γηπεδούχων στο 14ο λεπτό.
Η άμυνα του ΠΑΣ κοιμήθηκε και ο Πάουλο με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ.
Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη προσπάθησε να αναλάβει και πάλι τα ηνία του αγώνα η μεγάλη στιγμή ήρθε στο 27ο λεπτό όταν ο Κόντε σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Και με 10 μπορούσε!

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ «φώναξε» δικαιολογημένα για χέρι του Ντίαζ στο 47ο μέσα στην περιοχή το οποίο ο κ. Σέζος το είδε φάουλ!
Στο 53ο ο Αποστολόπουλος δεν κράτησε τα νεύρα του με τον Μπράβο και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη.
Παρά όμως την αριθμητικό μειονέκτημα οι Γιαννιώτες είχαν τον έλεγχο και παρά τις συνεχείς καθυστερήσεις, είχαν ευκαιρίες με κυριότερη αυτή του 78ο που ο αλτρουισμός του Χέλκβιστ αιφνιδίασε τον Κόντε ο οποίος σούταρε απελπιστικά άουτ αν και οι δύο τους ήταν αμαρκάριστοι!

Διαιτητής ο Αθανάσιος Σέζος (Λάρισας) με βοηθούς τον Βασίλειο Καραβασίλη (Καβάλας) και τον Νικόλαο Σάββα (Σερρών).
Τέταρτος διαιτητής ο Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης) και παρατηρητής ο Αθανάσιος Βέλλιος (Ξάνθης).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μπράβο, Μάζουρεκ (64' λ.τρ. Ιταμπέλ), Ρόσα, Ντίας (71' λ.τρ. Κλέσιο), Πάουλο, Μαρινάκης, Χαντάκιας, Μιχάι, Μοράρ (Βακράκος) , Γιαννιώτης.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Γιάκος (73' Χέλκβιστ), Τζημόπουλος, Κόντε, Χαλκιαδάκης, Γαρουφαλιάς (61' Λίλα), Μανθάτης (57' Νικολιάς), Βιδάλ, Αποστολόπουλος.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γαρουφαλιάς, Μοράρ, Χαλκιαδάκης, Ιταμπέλ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Αποστολόπουλος (53')

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
6' Σέντρα του Μανθάτη, κεφαλιά του Χαλκιαδάκη, άουτ.
10' Κόρνερ του Βιδάλ, ο Μιχαήλ δεν μπόρεσε να φτάσει στην μπάλα καθώς παρενοχλήθηκε από τον Μιχάι που φάνηκε να τον σπρώχνει.
14' ΓΚΟΛ! 1-0! Σε αντεπίθεση του Παναιτωλικού, ο Μαζουρέκ βρήκε τον Ντίαζ, ασσίστ στον Πάουλο που από κοντά σκόραρε!
20' Ζήτησαν πέναλτι οι γηπεδούχοι σε χέρι του Αποστολόπουλου μετά από κοντρολ.
21΄Ο Χαλκιαδάκης από πλάγια σέντραρε, αλλά δεν βρέθηκε κάποιος στην πορεία της μπάλας.
27' Σουτ του Κόντε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
32' Γέμισμα του Μάζουρεκ στον Μοράρ, πρόλαβε ο Βελλίδης και μπλόκαρε.
35' Γέμισμα του Χαλκιαδάκη, ο Μαρινάκης πρόλαβε τον Κόντε και απομάκρυνε.
35' Κόρνερ του Βιδάλ, κεφαλιά του Κόντε, άουτ.
36' Ο Κόντε προσπάθησε το γυριστό υπό την πίεση του Μιχάι, άουτ.
39' Από λάθος γύρισμα του Γιάκου, ο Ρόσα σούταρε αλλά ο Βελλίδης σε ετοιμότητα μπλόκαρε.
43' Γυριστό του Κόντε, κόντραρε η μπάλα και απέκρουσε ο Κυριακίδης.
47' Χέρι του Ντίας, αντί για πέναλτι υποδεικνύει φάουλ ο Σέζος.
48' Φάουλ του Κόντε, κόντραρε σε Ρόσα και Ντίας, μπλόκαρε ο Κυριακίδης.
52' Γύρισμα του Χαλκιαδάκη από δεξιά, μπλόκαρε ο Κυριακίδης.
53' Ο ΠΑΣ με δέκα καθώς αποβλήθηκε ο Αποστολόπουλος με απευθείας κόκκινη καθώς απώθησε τον Μπράβο.
61' Κεφαλιά του Κόντε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
73' Με ωραία προσπάθεια ο Νικολιάς, έδωσε στον Χαλκιαδάκη σούταρε, η μπάλα κόντραρε και ο Κυριακίδης μπλόκαρε.
78' Μετά από σέντρα του Μπουκουβάλα, ο Χέλκβιστ στην περιοχή έδωσε στον Κόντε ο οποίος σούταρε χωρίς ισορροπία, άουτ.
92' Σουτ του Λίλα, μπλόκαρε ασθενώς ο Κυριακίδης, αλλά ο Νικολιάς ήταν σε θέση οφσάιντ.