Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2020

Μπάσκετ : Νίκες για I.B.C. και τις γυναίκες του Π.Α.Σ.!

Κυριακή σε ένα διαφορετικό Νέο Κλειστό, στην covid εποχή! Και νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα WBC, που με κεκτημένη ταχύτητα από την 1η αγωνιστική, επιβλήθηκε με 93-75 επί των Εσπερίδων Καλλιθέας στο δεύτερο παιχνίδι του στην Α1 Γυναικών.
" ΛΑΓΟΣ " Νήματα - Μαλλιά - Κλωστές -ΤΣΙΡΙΓΩΤΗ 24-26 ΙΩΑΝΝΙΝΑ - ΤΗΛ : & ΦΑΞ 26510 23612

Ο πρώτος εντός αγωνας για τον ΠΑΣ ήταν μία όμορφη αναμέτρηση.

Ο φετινός ΠΑΣ, μια τελείως διαφορετική ομάδα. Μια ομάδα με μεγαλύτερο και ισχυρότερο ροστερ από την περσινή ομάδα.
Διαφορετική δεξαμενή παικτών και μεγαλύτερο εύρος αλλαγών και δυνατοτήτων για τον κ. Δουβιτσα.

Ένα άδειο από κόσμο Νέο Κλειστό, αλλά με αρκετές αλλαγές που αρεσαν, όπως ο νέος πίνακας, η εξωτερική διαγράμμιση του χώρου και το άψογο περιβάλλον.

Μας έλειψαν οι φίλαθλοι και ο παλμός τους μιας και βλέπαμε άδεια καθίσματα. Καλή συνέχεια στην ομάδα της καρδιάς μας και ένα μπράβο στο επιτελείο της ομάδας!

Περιγραφή όσων είδαμε. Το 1ο Δεκάλεπτο πέρασε με αρκετό καρδιοχτυπημα μιας και η διαφορά μεταξυ των 2 ομαδων ήταν στο καλαθι, με αποτέλεσμα το 1ο Δεκάλεπτο να λήξει 19-19.

Στο 2ο Δεκαλεπτο όμως, τα κορίτσια του ΠΑΣ γύρισαν με μεγαλύτερη πυγμή και θέληση με αποτέλεσμα να δείξουν το πραγματικό αγωνιστικό υπόβαθρο και επίπεδό τους.

Ξεπέρασαν τον εαυτό τους και ανέβασαν την διαφορά στους 10 πόντους με τελικό σκορ 2ου Δεκάλεπτο 43-33.

Στο 3ο Δεκάλεπτο η Cooper (9) με το 3ποντο της άνοιξε ακόμα πιο πολύ την ψαλίδα και με το δέσιμο της και την συνεργασία της όλη η ομάδα να κλείσει το 3ο Δεκάλεπτο με 68-55.

Το 4ο Δεκάλεπτο δεν έφερε κάποια αλλαγή στο σκορ και στο θέαμα. Υπέροχος ΠΑΣ που έληξε το ματς με 93-75

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Παζώλης-Μπουγλός Π.

Δεκάλεπτα: 19-19, 43-33, 68-55, 93-75

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 9(1), Σαρηγιαννίδου 7(1), Ντάλα3(1), Κατσαμούρη 4, Κούπερ 24(4), Βιντσιλαίου Α. 23, Βέντρελ 12(3), Πάφη , Χρηστάκη, Μπατλερ 5, Βιντσιλαίου Σ. 4.

Εσπερίδες (Σκληρός): Γκίλντει 18(2), Καμμένου 3(1), Κριμπλ 14(4), Πατεράκη 14, Μπενέκη 5, Τσιχλάκη, Ουίλαρντ 13, Κολλάτου 8(1).

Ρεπορτάζ : Ζωή Καλύβα

Την πρώτη του νίκη στη Β' Εθνική, πανηγύρισε το IBC.

Για την 2η αγωνιστική, νίκησε στο Νέο Κλειστό τη ΜΕΝΤ με 87-79.

Η ομάδα των Ιωαννίνων κατάφερε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά, και διαχειρίστηκε καλά το παιχνίδι κατακτώντας τελικά το πρώτο ροζ φύλλο. Οι γηπεδούχοι παραλίγο να γκρεμίσουν ότι "έχτιζαν" καθώς η ΜΕΝΤ κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ με 75-74, περίπου 2΄ πριν το τέλος.

Όμως το IBC με επιμέρους σκορ 13-2, έφερε ξανά τα πράγματα στη θέση τους.

Ο Χρύσης με 24 πόντους και ο Μπάλλας με 19, ήταν οι τοπ σκόρερ των Γιαννιωτών.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 43-34, 66-57, 87-79

Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Ταρενίδης-Ντόγκας

IBC (Παπαδόπουλος-Μπάθας): Παπαγιάννης 8(1), Βάσης 9(1), Ζαφειρούδης 12(2), Χρύσης 24(1), Γεωργάκης 9(2), Ξιούρας 6(1), Σταμίρης, Μπάλλας 19(2)

ΜΕΝΤ (Ντολόπουλος): Ζεϊμπέκης 6(2), Ροπούτης 9(1), Μιχαηλίδης 24(2), Παπαπασχάλης 6, Καρασίμος, Κωνσταντινίδης 3, Πασχαλίδης 3, Μαλανδρής 5(1), Σιολόγκας 23(2)