Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2016

Το καθάρισε νωρίς

Αποτέλεσμα εικόνας για αποελ ιωαννινα

Γράφτηκε από τον/την Εφη Μπιδέρη

Αλώβητος πέρασε από το «Στάθης Τσανακτσής» το μεσημέρι του Σαββάτου ο ΑΠΟΕΛ, επικρατώντας 0-4 του ΠΑΟ Ιωαννίνων που δεν βρέθηκε σε καλή μέρα.

Μάλιστα οι παίκτες του Γιώργου Χαλαύτρη καθάρισαν από νωρίς το παιχνίδι, μιας και από το πρώτο κιόλας ημίχρονο προηγούνταν στο σκορ με διαφορά τριών τερμάτων. Έτσι, τα πράγματα απλουστεύτηκαν γι' αυτούς στην επανάληψη.
Μόλις στο 21' ο Ζώης χάραξε το δρόμο προς τη νίκη του ΑΠΟΕΛ, για να διπλασιάσει έξι λεπτά αργότερα τα τέρματα των φιλοξενούμενων ο Κόκκαλης. Ο Λέζος στο 43' ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3, ενώ στο 66' ο Γουρνοπάνος, ο οποίος εννέα λεπτά νωρίτερα είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, διαμόρφωσε το 0-4, σκορ που ήταν και τελικό.
Διαιτητής της συνάντησης ο κ. Τζόβας (Μάντζιος-Αλεξίου).
ΠΑΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ: Μανουσάκης, Ντορέσι, Ντεμίρης, Διαμάντης, Τσιώλης, Γούλας, Στεφάνου, Κατση, Παύλου (46' Γούσης), Ντέλλας (67' Τσώλης), Μπαλατζία.
ΑΠΟΕΛ: Τσόλας, Παπανικολάου, Τσαπέτης, Πρέντζας, Τσουμάγκας, Κόκκαλης, Πιλιαφάς, Νίτας. Λέζος (57' Γουρνοπάνος), Ζώης (67' Γκούμας), Στρακόσας (63' Κώτσιας).