Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου 2017

Πλήρωσε το "νεκρό" διάστημα

Ένα καταστροφικό τρίλεπτο ήταν αρκετό για να έρθει η δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα για τον ΠΑΣ.

Στο «Απόστολος Νικολαΐδης» ο Παναθηναϊκός, των πολλών προβλημάτων, πήρε την νίκη με 2-0 εκμεταλλευόμενος ένα διάστημα που η έλλειψη τύχης και η στιγμιαία έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης της ομάδας του Γιάννη Πετράκη, έφεραν τα γκολ.
Ο ΠΑΣ δεν ξεκίνησε άσχημα, όμως πλήρωσε το κακό διάστημα, ενώ στη συνέχεια το προσπάθησε αλλά φάνηκε να έχει πρόβλημα στην τελική προσπάθεια.

Δύο «κρύα» γκολ

Το παιχνίδι στράβωσε για τον ΠΑΣ Γιάννινα στο δίλεπτο 11'-13'. Οι κόντρες βοήθησαν τον Παναθηναϊκό στην κεφαλιά του Χίλιεμαρκ με την μπάλα να χτυπάει στο σώμα του Μιχαήλ και να καταλήγει στα δίχτυα, τέρμα που βοήθησε πολύ στο ψυχολογικό κομμάτι.
Και λίγο αργότερα ήρθε μία δεύτερη «κρυάδα» καθώς ο Μόλινς με φάουλ άφησε «άγαλμα» το Βελλίδη.
Ο ΠΑΣ στη συνέχεια ζωντάνεψε και απείλησε με σουτ του Χαλκιαδάκη στο 24' ενώ προσπάθησε να βάλει στα καρέ τον Παναθηναϊκό, αλλά οι τελικές προσπάθειες δεν έφεραν μείωση του σκορ.

Επιθετικό... ακίνδυνο σχήμα

Ο Γιάννης Πετράκης στην επανάληψη έκανε πιο επιθετικό το σχηματισμό της ομάδας του.
Στον αγώνα ρίχθηκε ο Κόντε και ο Σολτάνι, όμως φάνηκε να υπάρχει πρόβλημα στην τελική προσπάθεια.
Ο Παναθηναϊκός με το προβάδισμα που είχε έκανε διαχείριση και όταν ο ΠΑΣ βγήκε πιο μπροστά, δημιούργησε τελικές προσπάθειες και πήρε την πολύτιμη νίκη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας) με βοηθούς τους Δημήτριο Γκάγκα (Λάρισας) και Αιχάν Χούσκογλου (Θράκης).
Τέταρτος διαιτητής ο Σπυρίδων Σελίμος (Λακωνίας) και παρατηρητής ο Εμμανουήλ Γιανναδάκης (Λασιθίου).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Άλτμαν (60' Λουντ), Μολίνς, Χίλιεμαρκ (78' Δώνης), Βιγιαφάνες (69' Μουνιέ), Κουρμπέλης, Χουλτ, Κολοβέτσιος, Σιλά, Μολέντο, Κουλιμπαλί.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Γιάκος, Τζημόπουλος, Χαλκιαδάκης, Καρανίκας (65' Ναδάλες), Γαρουφαλιάς, Κοζορώνης (56' Κόντε), Μανθάτης (59' Σολτάνι), Μαυροπάνος.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαυροπάνος, Γαρουφαλιάς, Κουρμπέλης, Σιλά, Μολίνς, Σολτάνι
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
3' Σέντρα-σουτ του Κοζορώνη, άουτ.
7' Κεφαλιά του Μολέντο από κόρνερ του Χίλιεμαρκ, άουτ.
11' ΓΚΟΛ! 1-0! Μετά από κόντρες σε κεφαλιά του Χίλιεμαρκ σε Τζημόπουλο και Μιχαήλ, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους! Χρεώθηκε ως αυτογκόλ του Μιχαήλ.
13' ΓΚΟΛ! 2-0! Εκτέλεση φάουλ του Μολίνς και η μπάλα στα δίχτυα!
17' Σέντρα-σουτ του Βιγιαφάνιες, άουτ.
24' Μονοκόμματο σουτ-κεραυνός του Χαλκιαδάκη, απέκρουσε ο Βλαχοδήμος με τα γροθιές.
28' Με το αριστερό μακρινό σουτ του Καρανίκα, άουτ.
28' Ο Χαλκιαδάκης κέρδισε τη μονομαχία από τον Μολέντο, τον νίκησε όμως ο Κολοβέτσιος και απομάκρυνε.
34' Παράλληλη σέντρα του Μπουκουβάλα, δεν κατάφερε ο Γιάκος την κεφαλιά.
44' Σουτ του Χαλκιαδάκη, η μπάλα αποκρούστηκε από τον Κουλιμπαλί και ενώ είχε πέσει ο Βλαχοδήμος.
45' Σουτ του Μανθάτη, πάνω από την εστία.
56' Γυριστό του Μολέντο πάνω από τα δοκάρια.
58' Ο Κόντε στην περιοχή ανακόπηκε από τον Χουλτ προ του Βλαχοδήμο.
62' Σουτ του Χίλιεμαρκ άουτ.
67' Ο Λουντ στην περιοχή, σούταρε αλλά ο Βελλίδης στην γωνία απέκρουσε σε κόρνερ.
67' Κόρνερ του Χίλιεμαρκ, κεφαλιά του Κολοβέτσιου άουτ.
71' Φάουλ του Μολίνς, κόντρα και κόρνερ.
73' Φάουλ του Ναδάλες, αδύναμη η κεφαλιά του Μαυροπάνου, μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος.
77' Εκτέλεση φάουλ του Γιάκου, η μπάλα κόρνερ.
82' Ο Μολίνς βρήκε τον Λουντ στην περιοχή, σέντρα που πέρασε παράλληλα από την εστία άουτ.